استیکی نوت چیه و چطور از اون استفاده کنیم؟

امروز می‌خوام یه اعتراف کنم! من تا به امروز بلد نبودم چطور از استیکی نوت استفاده کنم. همیشه توی دفترکار وقتی که میخواستیم ازشون استفاده کنیم استیکی نوتا همیشه از در و دیوار و بُرد ول میشد و میوفتاد (یه مدت با چسب میزدیمشون به دیوار که کل دیوارارو خراب کرده بود) بخاطر وجود همین مشکل به مدت چهارسال کلاً اوج استفاده ما از استیک نوت برای یادداشت کردن و چسبوندنشون توی کتاب بود تا اینکه بالاخره امروز به لطف گوگل متوجه مشکل شدم و از امروز به بعد توانایی استفاده از استیک نوت به مجموعه توانایی‌های من اضافه شده =)).

از اونجایی که میدونم ممکنه خیلیا با استیکی نوت آشنایی نداشته باشن یا ندونن کاربردش چیه و مثل من با این مشکلات رو به رو شده باشن تصمیم گرفتم مقاله امروز رو اختصاص بدم به استیکی نوت!

استیکی نوت (Sticky Note) چیه؟

کاغذ استیک، برگه یادداشت چسبان یا هرچیزی که شما بهش میگید یه ابزار خیلی کاربردی برای یادداشت کردن، نشان گذاری کردن و… است. کاربردهای استیکی نوت به حدی زیاده که اگه بخوام درباره کاربردهاش براتون بنویسم خودش به تنهایی یک مقاله جداگانه رو طلب میکنه. به اندازه موهای سرتون ایده و کاربرد برای استیکی نوت وجود داره و این موضوع به نیاز شما بستگی داره!

 

توی ویدئوی بالا بخشی از کاربردهای استیکی نوت نمایش داده شده.

داستان استیکی نوت چیه؟ از کجا اومده؟

شاید باورش سخت باشه چیزی که امروزه ازش در جاهای مختلف استفاده‌های فراوانی میشه یه روز یه ایده و ابزار بی‌کاربرد و بی‌فایده بوده اما این موضوع حقیقت داره در سال ۱۹۶۴، اسپنسر سیلور، چسبی ساخت که اصلا خوب کار نمی‌کرد. آنچنان که باید قدرت چسبندگی نداشت و خشک هم نمی‌شد. هیچ چیز را به خوبی نمی‌شد با آن چسباند. با این همه، این شیمیدان شرکت تولیدی و معدن‌کاری تری ام، با خود اندیشید که چنین چیزی در زندگی روزمره می‌تواند کاربرد داشته باشد. سال‌ها، او با هر کس که در شعبه مرکزی شرکت تری ام واقع در مینه‌سوتا می‌دید، درباره این اختراعش گفتگو می‌کرد و سعی داشت دیگران را وادار کند که به این چسب و کاربردهایش بیشتر فکر کنند.

حدود ۱۰ سال بعد، یکی از کارکنان تری ام به نام آرت فری که اتفاقا عضو گروه کر کلیسای پاول هم بود، می‌خواست متن سرود را با استفاده از یک تکه کاغذ، به کتاب سرودنامه خود بچسباند، ولی خیلی اوقات هنگام خواندن، وقتی می‌خواست زیرچشمی به سرود چسبیده شده نگاه کند، آن تکه کاغذ افتاده بود. آرت فری ناگهان یاد مکالمه‌ای افتاد که دو سال پیش با اسپنسر سیلور داشته بود. با آنچه که اسپنسر سیلور اختراع کرده بود می‌شد، متن سرود را بی‌دردسر و بدون اینکه به زمین بیفتد به کتاب چسباند و بعد هم راحت، آن را جدا کرد.

و اینگونه بود که کاغذ چسب‌دار یا همان کاغذ استیک به وجود آمد.

این محصول برای شرکت تری ام رویداد بزرگی بود ولی در ابتدای امر در سال ۱۹۷۷؛ اصلا به لحاظ تجاری نتوانست موفقیتی به دست آورد. هیچ کس حاضر نبود برای یک دسته کاغذ چسبدار که اصلا کاربردش هم معلوم نبود پول بپردازد. تا اینکه تری ام بر آن شد که این محصول را برای تبلیغ به رایگان در اختیار مردم قرار دهد و بدین ترتیب بتواند مردم به به سوی آن جذب کند.

۹۴ درصد از مردمی که این محصول را استفاده کردند، نسبت به استفاده دوباره از آن ابراز علاقه نمودند.

و به این ترتیب ایده تبلیغاتی تری ام نتیجه داد و کاغذ چسب‌دار محبوبیت عام یافت و توانست به اذهان مردم هم بچسبد![منبع]

شیوه صحیح استفاده از استیکی نوت

خب برسیم به بخ مهم این مقاله و چیزی که باعث من نسبت به تهیه و نوشتن این مقاله اقدام کنم «شیوه صحیح استفاده از استیکی نوت».

همونطور که گفتم ممکنه خیلی از شما مثل من بارها استیکی نوت‌هاتون رو وقتی میچسبونید ببینید که اصلاً ظاهر مرتب و منظمی ندارن، شکل تاب خورده ای دارن و چسب اونها خیلی زود ول میشه و روی زمین میوفته و این موضوع حسابی اعصابتون رو خورد میکنه و ترجیح میدین که استیکی نوتتون رو بندازید سطل آشغال درحالی که بقیه خیلی راحت از استیکی نوت استفاده میکنن بدون اینکه با این مشکلات رو به رو بشن! خب مشکل چسبیدن بد استیکی نوت به دو دلیل میتونه رخ بده:

۱- چسب بد و ضعیف
۲- اشتباه کندن استیکی نوت!

تعجب نکنید، اشتباه کندن استیکی نوت نقش مستقیم و کلیدی توی به وجود اومدن این مشکلات داره و من فکر میکنم مشکل اکثر شما در استفاده از نوت مثل من در همین موضوع دوم باشه!

شیوه غلط کندن استیکی نوت

ممکنه اکثر ما، از جمله خود من (به مدت ۴ سال ?) برای اولین بار از دو روش غلط زیر برای کندن استیکی نوت استفاده کردیم. نتیجه به کار بردن این روش‌ها چیزی جز یک استیکی نوت با لبه چسبی به شکل منحنی نخواهد شد که بعد از چسباندن حالت تاب خورده پیدا میکنه. بعد از مدتی هم باید منتظر سقوطش به سمت زمین باشید!

  • کندن عمودی از پایین به بالا
  • کندن افقی از یک طرف به طرف دیگر

شیوه غلط کندن استیکی نوت

شیوه صحیح کندن استیکی نوت

برای صحیح کندنشون کافیه به کمک انگشت شست دست خودتون که زیر یا روی برگه قرار گرفته اون رو مستقیم به سمت خودتون بکشید. استیکی نوت کاملاً مسطح برای چسبانده شدن تخت آماده است! (البته ممکنه اولش انجام دادنش براتون سخت باشه ولی با کمی تمرین قلق کار میاد دستتون و کار براتون آسون میشه)

شیوه صحیح کندن استیکی نوت

تفاوت استفاده از این روش‌ها در استیکی نوت در ویدئوی زیر قابل مشاهده است:

 

لازم به ذکره این مقاله برگرفته از کتاب Rapid Problem Solving with Post-It Notes نوشته David Straker هستش.

کتاب Problem Solved

لازمه که از آقای مسعود جهانی و مقالشون در سایت uxdesigner.ir تشکر کنم که مقاله‌ای رو در همین رابطه در سایتشون قرار داده بودن و مقاله ایشون تونست به من در تکمیل این مقاله کمک زیادی بکنه. [لینک مقاله]

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

۷ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست