به جای MVP از مفهوم MVVVP پیروی کنید!

MVP مفهومی هست که اریک ریس در کتاب استارتاپ ناب معرفی کرده و مخفف اون Minimum Viable Product هست، MVP مفهوم شناخته شده‌ای در طرح محصول هست که امروزه در رویدادها و کارگاه‌های استارتاپی خیلی مطرح میشه و توسط منتورها آموزش داده میشه. اما جالبه که بدونید مفهوم MVP با همه ویژگی‌هایی که داره هنوز مفهوم کاملی از ارائه یک کمینه محصول پذیرفتنی نیست و مفهوم MVVVP (مخفف Minimum Viable Valuable Validated) که توسط Guy Kawasaki ارائه شده، مفهوم جامع‌تری از ارائه یک محصول می‌باشد (تقریباً میشه مثال این موضوع رو در بین مدل اتمی بور و شرودینگر عنوان کرد. با اینکه مدل اتمی شرودینگر به عنوان کاملترین مدل اتمی ارائه شده و در علم نوین استفاده می‌شود اما در تدریس علوم پایه این مدل اتمی بور هست که به خاطر سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد).

Guy Kawasaki در سخنرانیش اعلام کرد که این مفهوم جدید ، یعنی همین MVVVP ، میتونه نقش مهمی در موفقیت یک استارتاپ داشته باشه. او معتقد است که MVVVP یک بهبود و نسخه بهینه شده از مفهوم MVP است.

MVVVP چیست ؟

Guy Kawasaki در کتاب “The Art of The start 2” به مفهوم جدیدی با عنوان MVVVP اشاره می کند. این عبارت مخفف Minimum Viable Valuable Validated Product است. دو V جدید به مفهوم MVP اضافه شده که مفاهیم جدیدتری رو به این اسم اضاف میکنه.

این عبارت یعنی اینکه محصول اولیه شما اگر در حالت کمینه پذیرفتنی باشد کافی نیست و دو شرط دیگر به آن اضافه شده است. اول اینکه باید ارزشمند نیز باشد و صاحب کسب و کار از طریق آن فقط به دنبال درآمد نباشد، بلکه این محصول ارزشی به این دنیا اضافه کند. مورد دوم این است که محصول شما چشم انداز شما و سازمان تان را دنبال کند و به آن اعتبار بخشد.

Guy نظرش این هست که یک کمینه محصول پذیرفتنی ، نباید فقط Viable باشه ، یعنی اینکه نباید فقط از نظر اقتصادی بتونه به حیات خودش ادامه بده ، بلکه باید علاوه بر اقتصادی بودن ، ارزشمند هم باشه (Valuable) و یک چیزی رو به این دنیا اضافه کنه ، نه اینکه فقط سود ایجاد کنه ! علاوه بر این یک محصول و ایده استارتاپی باید ویژن و چشم اندازی که فرد ، یا یک سازمان دنبال می کنه رو هم دنبال کنه و اونو معتبرسازی کنه ( یعنی هم راستا با ویژن سازمان و فردی باشه که یک استارتاپ رو تاسیس می کنه )  ، یعنی باید Validate  کنه ویژن سازمان رو.

در ادامه Guy یک مثال میزنه ! ( البته توجه داشته باشید که مثالش خیلی استارتاپی نیست ) :

همین الان کمپانی اپل میتونه پرینتر لیزری درست کنه ! این روزها هر چیزی که با برند اپل تولید بشه فروش میره (Viable هست از نظر اقتصادی و سود آوره ) ، ولی آیا این کار ارزشمند است ؟ارزش جدیدی خلق شده ؟ (Valubale)نه ، فقط یک پرینتر Canon با آرم Apple درست شده و راهی بازار شده.آیا تولید چنین محصولی ویژن و سبک فکری کمپانی اپل  رو ارایه داده ؟ خیر ، هیچ نوآوری ویژه ای در این محصول وجود نداره ( چون اپل همیشه به این معروف بوده که در لبه تکنولوژی قرار داده و محصولاتش یک ارزش ویژه ای رو به کاربران ارایه میده ) پس این محصول ویژن رو Validate نکرده !

 

در پایان

تمامی مفاهیمی، نظریات و پیشنهاداتی که در دنیا در هرشاخه‌ای ارائه میشه. توسط اشخاصی ارائه میشه که تمام دغدغه و زمان خودشون رو صرف کار و مطالعه در حوزه کسب و کار و استارتاپ کردن، این دوستان تا توان داشتند تلاش کردند تا با ارائه مفاهیم جدید، نظریات و مدل‌ها راه رو برای ایجاد یک کسب و کار سنجیده شده هموارتر کنند. هرچند که در پایان میزان موفقیت شما به مشتریان و سوخت حرکت کسب و کار شما به فروش و درآمد شما بستگی دارد اما نقش این مفاهیم جدید در ایجاد یک کسب و کار ارزشمند بی‌تأثییر نخواهد بود.

موفق باشید,

 

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست