اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز!

اخیراً به یه چالش و کمپین جذاب توی اینستا دعوت شدم به اسم #میهمانی_یادگیری که توی این کمپین باید یه مطلب آموزشی یا یه تجربه رو با دوستاتون به اشتراک بذارید و سه نفر دیگه رو تگ کنید و اونارو هم به چالش دعوت کنید، بنظرم جالب اومد و خواستم با توضیح یه استراتژی که بنظرم برای همه کسایی که میخوان بیزینس خودشونو راه بندازن یا در بیزینس خودشون گام‌های حساب شده‌تری بردارن میتونه مؤثر باشه.

رقابت یکی از مهم‌ترین چالش‌های کسب و کار و البته یکی از کلیدی‌ترین اجزای اونه. رقابتی که هرروز برای کسب و کارهای فعال در بازارها و بازارچه‌های مختلف سخت‌تر و سخت‌تر میشه و این وسط انتخاب گام‌های مؤثر و تصاحب بخش‌های کلیدی اما نادیده گرفته شده بازار میتونه به شما در پیشی گرفتن از رقبا کمک کنه و البته همین سیاست میتونه به شما در ایجاد کسب و کارهای نوپا به دور از چالش‌های رقابتی بزرگ کمک کننده باشه.

دیگه مثل گذشته کسب و کار شما محکوم به دوراهی «رقابت یا نابودی» نیست و امروز شما می‌تونید با استفاده از «استرتژی اقیانوس آبی» و خلق بازاری تازه با بهره گیری از نوآوری، ارزش آفرینی و رشد مطمئن ناشی از غیبت رقبا به موفقیت برسید.

اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز را بشناسید

چشماتون رو ببندید خودتون رو سوار بر یه قایق تصور کنید؛ شما توی یه اقیانوس آروم در حال پارو زدن هستید، نسیم خنکی از رو به رو صورتتون رو نوازش میکنه و تا چشم کار میکنه اثری از هیچ هیاهو و قایقی نیست، شما هستید و یه اقیانوس آبی با وسعت زیاد.

حالا چشماتون رو باز کنید و دوباره ببندید، اینبار خودتون رو سوار یه قایق چوبی توی همون اقیانوس قبلی تصور کنید، اما اینبار توی آبو که نگاه می‌کنید اقیانوس رو به رنگ قرمز میبینید، انگار که توی دریایی از خون شناور هستید، چشمتون هیچ جایی رو نمیبینه و کل هوارو دود گرفته، صدای بمب و موشک و رگبار میاد، انگار که وسط یه جنگ جهانی بزرگ هستید! قلبتون به سرعت توی سینتون درحال تپیدنه و فقط آرزو میکنید که  بتونید از اون شرایط زنده بیرون بیاید، هیچ‌جایی رو نمیبینید اما امواج دریا آنچنان به سرعت به قایقتون میخورن که انگار دریا طوفانی شده و هرلحظه ممکنه که شما رو در خودش غرق کنه. دووم اوردن تو این شرایط برای یه کشتی مجهز و بزرگ هم سخته چه برسه به یه قایق چوبی!

مفهوم اقیانوس قرمز و آبی با همین تصویرسازی دریای پرجنب و جوش و رقابت سخت و کشنده مابین سازمان‌ها و محیط خون آلود ناشی از این رقابت سرسختانه و تصویرسازی یه دریای آروم و به دور از جنب و جوش به وجود اومده.

تصویر اقیانوس قرمز و آبی

اقیانوس قرمز همون صنایع و بازارهای شناخته شده و بزرگ حوزه‌های مختلفه. توی اقیانوس قرمز، کلی سازمان بزرگ و کوچیک درحال رقابت برای بدست آوردن سهم بیشتر بازار هستن و جالبه که بدونید روز به روز این رقبا درحال بیشتر و بیشتر شدن هستن، محدودیت‌ها و حد و مرزها تعریف شده و قوانین بازی برای همه مشخصه (که قانون اکثراً میگه بخور تا خورده نشی =)).

به عنوان مثال اگه بخوام یک نمونه از بیزینس‌های اقیانوس قرمز رو براتون مثال بزنم، شاید بشه گفت صنعت حمل و نقل استارتاپی گزینه خوبی باشه:

اقیانوس قرمز حوزه حمل و نقل ایران

این مثال میتونه به خوبی مفهوم اقیانوس قرمز رو نشون بده؛ که در اینجا اسنپ، تپسی، کاروانرو، تاچسی، حتی تاکسی‌های تلفنی و تاکسی‌های درون شهری و تاکسی‌های محله‌ای هم حضور دارن.

اقیانوس‌های آبی، به همه صنایع و بازارهایی گفته میشه که در حال حاضر وجود ندارن یا اینکه نوظهور هستن و رقابت در اونها کمتره. از اقیانوس‌ آبی کمترین بهره‌ برداری صورت گرفته و تقریباً هیچ رقیب بزرگی توی اونها وجود نداره، بنابراین پتانسیل بالایی برای رشد و سودآوری در اونها وجود داره. خالق این اقیانوس، خودش میتونه قوانین بازی و حد و مرز های صنعت رو مشخص کنه (به شرطی که توی ایران نباشه، چون به هرحال توی ایران اول و آخرش دولت براتون قوانین و حد و مرز بازیو مشخص میکنه).

شاید بشه گفت یه نمونه خوب از مفهوم مفهوم اقیانوس آبی توی ایران، بازار وبینار (سمینارهای آنلاین و غیرحضوری) باشه:

اقیانوس آبی حوزه وبینار (سمینار آنلاین) ایران

توی این اقیانوس خدماتی به این خاطر که رقبای سنتی (سالن‌های برگزاری رویداد و سمینارها) نسبت به فضای آنلاین و پیشرفت‌ها بی‌توجه بودن به سرعت کنار رفتن و در درجه اول خدمات دهنده‌های آنلاینی مثل ایوند به وجود اومدن که دوست سالن‌های برگزاری سمینار بودن اما در مرحله دوم با حضور رقبایی مثل ایسمینار و اسکای‌روم که تمرکز رو بر آنلاین کردن برگزاری سمینار (وبینار) گذاشتن، تونستن این اقیانوس آبی گسترش بدن و کنترل این پهنه وسیع آبی رو در اختیار بگیرن.

تفاوت‌های اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز

» اقیانوس قرمز

  • مزایا:

– مشخص بودن قوانین بازار و قاعده بازی.

– مشخص بودن چهارچوب بیزینس مدل.

– مناسب برای کسایی که به بازار کوچیک و درآمد متوسط راضی هستن.

  • معایب:

– رقابت تنگاتنگ و رقابت با غول‌ها و سازمان‌های بزرگ در این حوزه.

– نادیده گرفته شدن تجاری و اقتصادی به دلیل وجود رقبای قدرتمندتر.

– رشد موقت و کوتاه مدت (در این چنین بازارهایی عرصه رقابت مناسب شرکت‌هایی هست که سهم بیشتر کاربران رو در اختیار دارن و میتونن باهم رقابت کنن، به هرحال اگه رشد موقت هم داشته باشید احتمال متوقف شدنش زیاد هست، مثل سرگذشت بامیلو که بعد از تعدیل نیرو و کوچیک کردن خودش سعی کرد رشد کنه اما در آخر تسلیم شد و با اسنپ مارکت ادغام شد، بلکه در کنار اسنپ بتونه از عهده رقیب قَدَری مثل دیجیکالا بر بیاد).

– هزینه‌بر بودن سرمایه‌گذاری بر روی بیزینس‌های اقیانوس قرمز (به این دلیل که رقبای قدرتمند شما در این اقیانوس سطح توقعات و حد و مرزهایی رو برای کاربران تعریف کردن و اگه شما هم میخواید در این اقیانوس رقابت کنید باید بتونید این توقعات رو برای کاربرانتون برآورده کنید).

» اقیانوس آبی

  • مزایا:

– خبری از رقابت و جنگ نفس‌گیر نیست!

– شما برای شرکای تجاریتون جذابیت دارید، چون بازاری رو در دست دارید که شما سکان‌دارش هستید.

– امکان رشد بلند مدت  (شرایط عدم قطعیت در این اقیانوس تنها تهدید و مهمترین تهدید شماست).

– هزینه‌کم برای راه‌اندازی یک بیزینس در اقیانوس آبی.

– قوانین و توقعات رو شما تعیین میکنین =).

– مناسب برای همه کسایی که به رشد بلند مدت و موفقیت و مفید بودن در دنیا علاقه دارن.

  • معایب:

– مشخص نبودن قوانین و قاعده بازی (شرایط عدم قطعیت)

– مشخص نبودن بیزینس مدل (شما به عنوان کسی که قصد ایجاد بازار جدیدی دارید باید بیزینس مدل این بازار رو تعریف کنید).

– به هیچ عنوان به کسانی که افق دید کوتاهی دارن و به بیزینس به چشم یک ابزار برای کسب درآمد و گذروندن زندگی فکر میکنن پیشنهاد نمیشه.

برای شروع استراتژی اقیانوس آبی را دریابید!

(منبع محتوای این بخش وبسایت دیجیاتو است)

اگر چه عبارت «اقیانوس آبی» اصطلاح جدیدی محسوب می‌شود، موجودیت آن به قدمت عمر تمامی کسب و کارهایی است که تا کنون به وجود آمده. به عنوان نمونه اگر به صد سال قبل برگردیم میبینیم بسیاری از صنایع ابتدایی مثل صنعت اتومبیل و پتروشیمی در آن زمان یا کاملاً ناشناخته و یا تازه در حال پیدایش بوده‌اند. به عنوان مثالی ملموس‌تر نیز اگر به ۳۰ سال قبل برگردیم مجدداً مشاهده خواهیم کرد که بسیاری از صنایع چند میلیارد دلاری امروز همین ۳۰ سال قبل اساساً وجود نداشته‌اند؛ صنایعی مانند صنعت تلفن‌‌های همراه، بیوفناوری، استریم‌های اینترنتی و الی آخر.

«استراتژی اقیانوس آبی» یک استراتژی رشد است که روی «خلق بازاری بکر» تمرکز دارد و هدف آن، ایجاد کسب‌ و کار در عرصه‌ ای است که قبلاً وجود خارجی نداشته است تا از این طریق پهنه‌‌ای آرام و بی‌ تلاطم برای رشد و فعالیت کسب و کار فراهم شود. اقیانوس آبی چارچوبی بسیار نوآورانه است که اصول آن قواعد متعارف استراتژی کسب و کار سنتی یعنی مبارزه ی رو در رو و رقابت سرسختانه با رقبا را به چالش می‌کشد. چارچوب استراتژی اقیانوس آبی از دل چارچوبی به نام «نوآوری ارزش آفرین» به وجود آمده است که توسط کیم و مابورن در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ میلادی تدوین شده بود.

تصویر استراتژی اقیانوس آبی

بوم استراتژی، نقطه آغاز و نقطه ی پایان فرایند تدوین استراتژی اقیانوس آبی محسوب می شود. محور افقی این بوم نقاط رقابت و محور عمودی، ارزش کمی آنها را نشان می دهد. منحنی اولیه ارزش (منحنی ارزش صنعت) نشان می دهد کجای صنعت مورد نظر رقابت و سرمایه گذاری در جریان است. این منحنی سپس با چارچوب های حذفی، کاهشی، افزایشی و آفرینشی تغییر می کند. منحنی ارزشی که تحت عنوان اقدامات استراتژی اقیانوس آبی در نتیجه این تغییرها پدید می‌آید نشان دهنده تلاشی متمرکز است که از پیشنهادهای موجود بازار فاصله می گیرد و می توان به راحتی آن را به یک پیام تبلیغاتی متقاعدکننده ترجمه کرد.

در رابطه با استراتژی اقیانوس آبی بیشتر بدانید!

شرط تغییر آگاهیه و شرط پیشرفت آموزش و تحقیق، هدف از نوشتن این مقاله ایجاد یک دید جدید و معرفی مفاهیم جدید و مؤثر حوزه کسب و کاره اما اگر میخواهید این مفاهیم رو بیشتر درک کنید و راهکارهای مواجه با اقیانوس قرمز و پارو زدن در اقیانوس آبی رو یادبگیرید مطالعه کتاب‌هایی که در این رابطه نوشته شده میتونه به شما کمک کنه.

به کوشش و زحمت سامه نجفی و انتشارات آریانا قلم هم‌اکنون ترجمه کتاب استراتژی اقیانوس آبی نوشته دبلیو چان کیم و رنه مابورنیا با نام حرکت به سوی اقیانوس آبی برای شما در دسترسه و پیشنهاد میکنم اگه میخواید استراتژی‌های اقیانوس آبی رو فرابگیرید و از اونها برای کسب و کارتون استفاده کنید این کتاب ارزشمند رو از دست ندید:

کتاب حرکت به سوی اقیانوس آبی

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست