گزارش دومین رویداد استارتاپ ویکند خلیج فارس حوزه فرهنگ و هنر

سلام دوباره خدمت همه عزیزان

امروز با یه گزارش قدیمی در خدمتتون هستم (بخدا فصل امتحاناس وقت نمیشه زود به زود پست بذارم :|، منتظرم بودم که عکسهایی که از این رویداد گرفته شده توسط کادر اجرایی رویداد تو کانال گذاشته بشه که توی متنم استفاده کنم که متاسفانه کادر اجرایی مثل اینکه تو این سه روز عکس زیادی نگرفته بودن :|).

گزارش امروز اختصاص داره به دومین دور رویداد استارتاپ ویکند خلیج فارس که اینبار با محوریت فرهنگ و هنر در شهر بوشهر برگزار شد (برای خواندن گزارش دور اول اینجا کلیک کنید…).

رویداد از نظر ساختار و شیوه برگزاری تقریباً مشابه دور اول بود و توی این رویداد من صرفاً به عنوان همراه با تیم‌های پَفَک (پایک) در این رویداد حاضر شدم (درمورد پَفَک یک توضیح کوتاه میدم. پَفَک یه موسسه غیردولتی پژوهش محور هستش که هدفش اینه دانش‌آموزان علاقه مند به حوزه‌های مختلف رو دور هم جمع بکنه و اون‌ها رو به پژوهش و فعالیت در زمینه مورد علاقه خودشون تشویق و زمینه شکوفایی خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در ذهن اونها رو فراهم بکنه. من در این موسسه به عنوان دبیر و مدیریت ستاد توسعه فعالیت میکردم که بعد از اتمام این رویداد هم بنا به دلایلی استعفا دادم.)


روز اول – چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ (افتتاحیه)

روز اول رو من توی رویداد حضور نداشتم 😐 هیچ نظری ندارم، اما شنیده‌ها و دیده‌ها (عکس‌های رویداد) حاکی بر آن است که مسئولین اجرایی رویداد به نقد دور گذشته توجهی نکردن و رای‌گیری مردمی دوباره به این صورت برگزار شد که نام هرکدوم از ایده‌ها روی یک کاغذ A4 نوشته و به دیوار چسبانده شد که این موضوع باعث میشه ایده‌ها به قدری که باید و شاید دیده نشن! ولی خب زمینه تبلیغات برای ایده‌ها به وجود میاد و صاحب ایده‌ها مجبور میشن بیشتر نسبت به معرفی ایده خودشون تلاش کنن.


روز دوم – پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ (استقرار تیم‌ها)

روز پنجشنبه من امتحان شیرینی به اسم جغرافیا داشتم که یک کتاب با بیش از ۶۰۰ سوال رو باید مطالعه میکردم اما بنا به دلایلی، ساعت ۱ شب خوابم برد و ۶ صبح به صورت اتفاقی از خواب بیدار شدم و با استرس بسیار شروع کردم به خوندن این درس شیرین، تا ساعت ۷ مشغول مطالعه درس بودم و بعدشم راه افتادم سمت مدرسه، امتحان هم ساعت ۷:۳۰ بود و ساعت ۷:۱۵ دقیقه به همت یکی از دوستان عزیز بخش اعظمی از سوالات امتحانی به همراه جواب لو رفت 😐 و من خیلی خوش شانس بودم که جزو معدود افرادی بودم که این سوال و جواب‌های امتحانی به دستم رسید =)))

تا ساعت ۷:۲۹ دقیقه مشغول مطالعه سوالات لو رفته بودم و از اونجایی که امتحان حفظیاتی بود سریع برگه رو پر کردم و ساعت ۸ برگه رو تحویل دادم و بعد از گپ زدن با بچه‌ها ماشین گرفتم و راهی مرکز رشد شدم که یه سری به رویداد بزنم و ببینم چه افرادی از پَفَک اونجا به عنوان ایده‌های مردمی انتخاب شدند.

زمانی که به مرکز رشد رسیدم هنوز خیلی از تیما حاضر نشده بودن و هنوز بعضی منتورا هم نیومده بودن که من مشغول صحبت و احوال پرسی با منتورا و عوامل اجرایی شدم و کمی گپ و گفت باهاشون داشتم تا اینکه بالاخره طرفای ساعت ۱۰:۳۰ همه تیما حاضر شدن و کارگاه بوم و کسب و کار توسط آقای بوشهری برگزار شد.

بعد از کارگاه تیم‌ها سر میزهاشون حاضر شدن و سه تیمی که از طرف ایده‌های اعضای پَفَک پذیرفته شده بودن هم توی اون اتاق معروف که فضای آروم و جای بیشتری برای فعالیت تیم‌ها داره مستقر شدن و منم رفتم با تیما صحبت کردم ببینم ایده‌های ارائه شده چیه و چه برنامه‌ای رو تیم‌ها برای شرکت توی رویداد و ارائه ایده‌هاشون دارن.

[ شاید اینجا لازم باشه یه نکته مهم رو در رابطه با شرکت توی رویدادهای استارتاپی بگم. واقعاً هدف از شرکت توی این رویدادها این نیست که ایده شما اول بشه و یه پولی به جیب بزنید، یا ایده استارتاپی شما تو سه روز ساخته بشه و وارد مرحله اجرا بشه یا اینکه بیایید و آخر هفته سرگرم باشید! هدف از شرکت توی یه رویداد استارتاپی کسب تجربه، آشنا شدن با فعالان حوزه استارتاپ و فناوری و همفکری و توسعه یه ایده هستش که این همکاری بعد از رویداد هم باید بین اعضای تیم وجود داشته باشه. ]

 

بعد از اینکه از با ایده‌ها آشنا شدم با توجه به سوالاتی که برای تیم‌ها پیش اومده بود توضیح کوتاه و مختصری در رابطه با بوم کسب و کار به تیم‌ها ارائه دادم و از منتورهای رویداد هم درخواست کردم که برای بررسی بوم کسب و کار تیم‌ها به اونها سر بزنن.

تا بعد از ظهر تیما مشغول پر کردن بوم کسب و کار خودشون و بحث و تبادل اطلاعات بودن و بعد هم کارگاه بازاریابی و برند توسط خانم شهرزاد اسفرجانی که یکی از بهترین متخصصین حوزه برندسازی در ایران هستن برگزار شد که اطلاعات خوبی رو تونستیم از ایشون توی این کارگاه کسب کنیم.

بعد از کارگاه هم تیما شروع به جمع بندی فعالیت‌ها و صحبت‌های خودشون کردن و آروم آروم مرکز رو به سمت خونه ترک کردن.

{{و اینجا لازمه که بگم مثل دور اول رویداد اینبار هم مسئولین رویداد علاقه‌ای به دادن شام نداشتن 😐}}


روز سوم – جمعه  ۱۳۹۷/۰۲/۲۱ (ارائه)

روز سوم مثل همه رویدادها یکی از پرچالش‌ترین روزا به حساب میومد. صبح رفتم سمت مرکز و خداروشکر تیما زودتر از روز قبل اومده بودن، یه بررسی انجام دادیم با تیما که ببینم شب گذشته آیا تغییر و تحولی توی پروژشون به وجود اورده بودن یا نه که دیدم یک سری نسبت به آماده کردن پاورپوینت اقدام کرده بودن که بهشون پیشنهاد دادم سر کارگاه “ارائه تاثییر گذار” حاضر بشن و مطابق با نکاتی که توی اون کارگاه گفته میشه نسبت به تنظیم پاورپوینتشون اقدام کنن (البته ذکر این نکته هم ضروریه که بگم یه سری از تیما هنوز بوم رو هم تکمیل نکرده بودن :|).

تیما مطابق برنامه سر کارگاه “ارائه تاثییر گذار” حاضر شدن و به یادداشت برداری نکات و بررسی ایدشون مشغول شدن.

[متاسفانه یکی از نکات منفی درباره این رویداد این بود که زمان در برگزاری کارگاه‌ها اصلاً مدیریت نمیشد و زمان شروع و پایان کارگاه‌ها به درستی مشخص نبود به عنوان مثال در کارگاه‌هایی که روز پنجشنبه برگزار شد تیما ۳ ساعت توی کارگاه بودن که این زمان تیمارو برای کار روی ایدشون محدود میکنه و حضور توی کارگاه ۳ ساعته تئوری بجز ایجاد خستگی برای شرکت کنندگان سودی نخواهد داشت!]

 

بعد از اتمام کارگاه هم تیما سر میزهاشون برگشتن و شروع به کار روی ارائشون کردن و عده‌ای هم مشغول کار روی بومشون بودن همچنان! من در این بین که بین تیما میگشتم و باهاشون صحبت میکردم متوجه شدم یکی از تیمای پَفَک با همه تلاش و دغدغه‌ای که داره پیشرفت چندان زیادی نداره و تمام اعضا سردرگم هستن رفتم سر میزشون و باهاشون یکم صحبت کردم و ایدشون رو با چندتا از منتورها درمیون گذاشتم که بعداً با صحبت‌هایی که با اعضای تیمشون داشتم، اونا به این نتیجه رسیدن که میخوان ایدشون رو تغییر بدن! ایده اونا میخواست مجوزهای لازم رو برای راه اندازی نمایشگاه برای هنرمندان فراهم بکنه که واقعاً انجام چنین کاری برای یه استارتاپ سخت و تقریباً غیرممکن به نظر میاد.

با توجه به اینکه امروزه شبکه‌های اجتماعی در عرصه فناوری پرسروصداترین و محبوبترین‌ها هستن و با توجه به اینکه امروزه تمام انجمن‌ها دارن به سمت شبکه اجتماعی شدن پیش میرن و با تمرکز به روی بخش اول ایده اون تیم یعنی “نمایشگاه” بهشون این پیشنهاد رو دادم که به جای تلاش برای فراهم کردن مجوز، یک فضای آنلاین رو برای فعالیت هنرمندان به وجود بیارن که اونها نسبت به اشتراک تصاویرشون در اون شبکه اجتماعی و راه اندازی نمایشگاه آنلاینشون اقدام کنن.

بزرگترین چالش پیش روی اون تیم این بود که در روز آخر رویداد تازه به این فکر افتادن که ایدشون رو تغییر بدن، زمان برای اونها کم بود و اینکه ایده جدید اونها واقعاً ایده جدیدی نبود و رقبایی مثل اینستاگرام، پینترست، بیهاینس و دریبل و…. در این زمینه خیلی قدرتمند دارن فعالیت میکنن و این تیم با این ایده باید حتماً مزیت‌های رقابتی قوی ارائه میداد که برای مشتریان استفاده از این شبکه اجتماعی به صرفه باشه.

بعد از چندساعت گفت و گو و بررسی اون تیم تونست بوم خودش رو تکمیل کنه و ایده رو پخته تر از قبل آماده ارائه بکنه. ایده اونها در قالب یک محصول MVP واقعاً قدرتمند بود.

بعد از تکمیل بوم و پیکربندی ایده تیم تمرکزش رو روی آماده سازی ارائه کرده بود و باید پاورپوینتشون رو به کل تغییر میدادن و از اول یک پاورپوینت جدید میساختن!

زمانشون واقعاً کم بود چون تقریباً ۱ ساعت به ارائه مونده بود و تازه میخواستن روی پاورپوینت کار کنن و به این فکر کنن که چه چیزهایی باید توی پاورشون بنویسن! توی اون موقعیت حساس و پر از تنش برای اون تیم، تیم اجراییم مدام میومد اعلام میکرد که تیم‌ها پاورپوینتشون رو تا ۱۵ دقیقه دیگه تحویل بدن. توی تهیه پاورپوینت کمی کمکشون کردم تا تمرکز بیشتری برای ارائشون داشته باشن و خب تا تونستن پاورپوینت رو تموم کنن زمان ارائه تیم‌ها شروع شده بود و تیما وارد سالن ارائه شده بودن و تیم اجراییم فایل پاورپوینت رو به تیم داوری تحویل داده بودن که در زمان اجرای سرود ملی من رفتم فایل پاورپوینت تیم رو به داورا تحویل دادم و از رو فلش ریختم روی کامپیوتر =| (امیدوارم فیلم و عکسی از این لحظات از من به ثبت نرسیده باشه =|)

بعد از اینکه فایل پاورپوینت این تیم رو هم به داورا تحویل دادم بخاطر امتحان عربی که روز بعدش داشتم، مجبور شدم رویداد رو ترک کنم و برگشتم خونه برای درس خوندن، که با همه تلاشی که برای درس خوندن کردم عربی رو تجدید شدم :|♥.


جمع بندی

درکل متاسفانه این رویداد نسبت به دور اول خودش از نظر کیفیت اجرایی ارتقایی نداشت و در بعضی جاها افت هم داشت. اطلاع‌رسانی‌های رویداد در دور اول سریع‌تر و کامل‌تر بود ولی انگار در این دور از رویداد تیم اجرایی به کل اطلاع رسانی رو فراموش کرده بود و سایت تا آخرین روزهای ثبت‌نام هنوز اطلاعات دور اول رویداد رو نمایش میداد! و بنرهایی هم که برای رویداد طراحی شده بود واقعاً در شأن یک رویداد استارتاپی حوزه فرهنگ و هنر و گرافیک نبود!

امیدوارم که در دوره‌های بعدی استارتاپ ویکند خلیج فارس شاهد پیشرفت بیشتر در اطلاع رسانی، طراحی و پشتیبانی، توزیع وعده‌های غذایی باشیم و مسئولین برگزاری رویداد در دوره‌های بعدی شرایط بهتری رو بتونن برای افرادی فراهم کنن که از دیگر شهرها برای شرکت در این رویداد سفر میکنند، فراهم کنند و زمانبندی برگزاری رویداد هوشمندانه تر تنظیم بشه (نه وسط امتحانات نوبت دوم دانش آموزان!!!).

درمورد داوری‌ها هم نظری نمیدم چون خودم در زمان داوری‌ها حضور نداشتم. اما بر اساس چیزهایی که دیدم و شنیدم واقعاً تیم داوری مثل دور قبل خیلی ضعیف تصمیم‌گیری و قضاوت کردند که مطمئناً در دورهای بعدی رویداد تیم برگزاری در انتخاب تیم داوری هوشمندانه‌تر عمل خواهد کرد.

خب امیدوارم از لحظات شیرین من در این رویداد و این گزارش نهایت لذت رو برده باشید، ببخشید که این گزارش رو دیر گذاشتم و سایتم این چند مدت بخاطر امتحانا معلق بود و در خدمتتون نبودم. حقیقتش این گزارشم قرار بود هفته بعد نسبت به تهیه و ارسالش روی وبلاگم اقدام کنم که با پیگیری‌های آقای باباخانی گل نسبت به عدم فعالیت وبلاگ من و پیگیری شدید ایشون نسبت به نوشتن مطالب جدید در وبلاگ، سریعتر اقدام کردم به اینکار و امیدوارم توی گزارش کم و کاستی وجود نداشته باشه.

از اینکه من رو در این مسیر پر پیچ و خم همراهی میکنید و همراه لحظات خوب و بد من هستید سپاسگذارم.

نماز روزه‌هاتون قبول، موفق باشید (;


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

۴ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست